Portal Damy Radę – Let’s WorkTime powstał z inicjatywy twórcy aplikacji WorkTime.pl. Misją portalu jest dzielenie się pomysłami i doświadczeniem firm, które w momencie ogłoszenia kwarantanny wykazały się kreatywnością w walce o przetrwanie. Ponieważ za sukcesem każdej firmy stoi człowiek, postanowiliśmy zaprosić osoby, które nas inspirują i motywują do zdradzenia nam swojego przepisu na „Damy Radę!”
Zapraszamy do lektury rozmowy z Piotrem Kaźnicą z biura podróży „Apetyt na świat – kameralne wyprawy dla każdego”.
Worktime: Jakie było Twoje największe zaskoczenie w związku z nową sytuacją?
Piotr Kaźnica: Pierwsze sygnały alarmowe pojawiły się dość szybko – jeszcze, gdy wirus nie opuścił Azji. Przełom roku i pierwszy kwartał to u nas tradycyjnie szczyt wyjazdów do Azji Południowo-Wschodniej: Tajlandii, Kambodży, na Sri Lankę, itd. Już wtedy zauważalny był coraz większy niepokój uczestników naszych wypraw. Każdego wyjeżdżającego wyposażaliśmy w maseczki, a nasi liderzy otrzymali dodatkowe instrukcje związane z nowym zagrożeniem.
Z kolei w biurze trzymaliśmy rękę na pulsie, analizując doniesienia i ostrzeżenia agend rządowych. A tych było coraz więcej, co również wpłynęło na liczbę rezygnacji z wyjazdów.
Nie były więc dla nas dużym zaskoczeniem kolejne ograniczenia wprowadzane w kraju i za granicą. Nie spodziewaliśmy się jednak całkowitego zamknięcia granic i wstrzymania połączeń lotniczych. Na szczęście wszystkie grupy mające wyruszyć na wyprawy udało nam się wcześniej zatrzymać w kraju, a te będące za granicą ściągnąć na czas do ojczyzny. W momencie zamknięcia granic nie mieliśmy żadnej grupy w trasie, więc uniknęliśmy sporego zamieszania.
Pierwsze dni to oczywiście informowanie, uspokajanie uczestników wyjazdów, zwroty wpłaconych środków lub przepisywanie na inne terminy. Równolegle też musieliśmy w trybie pilnym przejrzeć koszty i wyeliminować zbędne wydatki. Z dnia na dzień zainteresowanie wyjazdami spadło do zera, więc należało jak najszybciej ograniczyć wypływ gotówki.
Trzy największe wyzwania, to:
-
Całkowity brak możliwości realizowania naszych podstawowych działań, czyli organizacji wyjazdów.
-
Bardzo znaczący spadek zainteresowania wyjazdami. Każdy czuje niepewność, sytuacja na rynku pracy i w gospodarce się zmienia, więc myślenie o wypoczynku i przyjemnościach schodzi na dalszy plan.
-
W pierwszych tygodniach kwarantanny duża niepewność jak będzie wyglądała przyszłość.
Ta niepewność wspomniana wyżej nadal jest – nie wiemy jak będą wyglądały podróże lotnicze, czy po powrocie do kraju będzie obowiązkowa kwarantanna, a może po przylocie do kraju docelowego również będzie konieczność pozostania przez tydzień czy dwa w izolacji? Czy klientów będzie stać na wyjazdy, czy dostaną urlopy, czy rok szkolny nie zostanie przesunięty? Pytań jest sporo, odpowiedzi mało…
Worktime: „Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”. Czy to stare porzekadło znalazło w Twoim przypadku zastosowanie i nowa sytuacja przyniosła mimo wszystko jakieś plusy?
Piotr Kaźnica: Z każdej sytuacji można znaleźć jakieś wyjście i w większości przypadków uda znaleźć się jakieś plusy. Na pewno potrzebne są wytrwałość, życzliwość i przede wszystkim pozytywne nastawienie. Myśląc pozytywnie łatwiej radzimy sobie z trudnymi sytuacjami, a lęk i niepokój nie sparaliżują nas do działania.
Nie należę do osób, które łatwo się poddają i takie sytuacje postrzegam w kategorii wyzwań i nowych możliwości. Z perspektywy tych 7 tygodni mogę powiedzieć, że się sporo nauczyłem, ponieważ każdą wolną chwilę poświęcam na rozwijanie nowych umiejętności. Z tego powodu czuję wręcz ekscytację.
Czas wykorzystujemy na wprowadzanie usprawnień, poprawianiu organizacji i optymalizacji działania firmy. Przygotowujemy nowe programy wyjazdów, poszerzamy ofertę, by być gotowym na moment, gdy podróżowanie ponownie będzie możliwe.
Uruchomiliśmy sklep internetowy z gadżetami podróżniczymi – planowaliśmy to od bardzo dawna, ale zawsze było coś pilniejszego do zrobienia. Teraz był wystarczająco silny impuls, żeby się spiąć i to zrobić. Udało się wszystko zrealizować od zera w niecałe dwa tygodnie. Popełniliśmy pewnie masę błędów, ale ilość wiedzy, którą przy tym przyswoiliśmy jest niesamowita.
Zaczęliśmy również produkować maseczki ochronne z motywem podróżniczym, które można nabyć w naszym sklepie. Wkładamy w produkcję bardzo dużo serca, zależy nam na wysokiej jakości i zadowoleniu użytkowników. Cieszą się one dużym zainteresowaniem, co także daje nam sporo satysfakcji.
Całkowicie też przemodelowaliśmy swoje myślenie o podróżach, przyszły nam do głowy nowe pomysły, które zapewne nie pojawiłyby się, gdyby nie pandemia. Bardzo się tym ekscytuję i już niedługo uchylimy rąbka tajemnicy.
Prima aprilisowy żart w formie „Radia Apetyt” – pierwszego podróżniczego radia w Polsce – spotkał się z tak entuzjastycznym odzewem, że postanowiliśmy go rozwijać i co kilka dni DJ Mop (Michał Witoszyński, pomysłodawca radia) wypuszcza ciekawą playlistę. Na razie ten projekt rozwijamy małymi kroczkami, ale plany mamy ambitne.
Worktime: Czy rozważasz wprowadzenie „na stałe” jakichś rozwiązań wdrożonych w związku z pandemią?
Piotr Kaźnica: Na pewno na stałe zostanie z nami sklep internetowy. Planujemy poszerzać asortyment o akcesoria przydatne na naszych wyjazdach. Nadal będziemy rozwijać „Radio Apetyt”, wprowadzając wywiady, porady, podcasty. Już wkrótce poinformujemy naszych sympatyków o nowych pomysłach podróżniczych i nadal pracujemy nad kreatywnymi rozwiązaniami na nowe czasy.
W przyszłość patrzymy ze spokojem, mając nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli wrócić do podróży.
Worktime: Jaką wiadomość chciałabyś przekazać innym przedsiębiorcom zmagającymi się z nową rzeczywistością?
Piotr Kaźnica: To nie pierwszy i nie ostatni kryzys. Oczywiście, dla turystyki (ale i innych gałęzi gospodarki) to największe wyzwanie z jakim przyszło nam się zmierzyć od wielu, wielu lat. Warto jednak pamiętać, że znaczna część największych firm świata powstawała w czasach ekonomicznej paniki i kryzysu, przechodząc w swojej historii okresy wzlotów i upadków. I my damy radę!
Wykorzystajcie ten czas konstruktywnie – rozwijając swoją wiedzę i umiejętności, analizując obszary działalności firmy, eliminując zbędne koszty i wprowadzając nowe rozwiązania poprawiające efektywność, jakość i stopień profesjonalizmu oferowanych produktów i usług.
I pamiętajcie: „Chińska korona Polskiego Orła nie pokona!”.
WorkTime: Bardzo dziękujemy Piotrze za rozmowę!
Damy Radę – Let’s WorkTime z Apetyt na świat i aplikacją WorkTime.
Zapraszamy do lektury innych wywiadów z cyklu „Damy radę” od kuchni.